Kuldne Gepard OÜ

Lihtne ja kodune

   Avaleht      Sinu kodu turvalisus
 Mis meelitab vargad sinu koju. 
Sinu kodu turvalisus 

 
 
 

Lihtsalt lõhutavad lukud

  Täna elame suure töötuse ajal, mil kitsikus on nii mõnegi inimese pannud tegema tegusid, mida  normaalsel ajal ei juhtuks. On hakanud suurenema korterivargused. Mõeldamatu oleks heal ajal olnud juhtum, kus peale pensionipäeva oma külmkapi odavmüügist hea-paremaga täitnud vana daam jõuab linnaskäigust koju ja avastab, et tema korteri ukse lukk on lõhutud ja ainult toit on külmkapist ära viidud.
 
  Ukse ees oli vana Vasara lukk, mille alumiiniumsüdamikku on kerge pooleks lüüa ja lukk konksuga lahti keerata. Vilets uks ja eriti kergelt avatav lukk otse kutsub kitsal ajal sulisid kerge saagi järele ja korterit tühjendama. Võib ju väita, et mis mul vaesel pensionäril võtta on? Võib-olla polegi, aga varas seda ei tea ja kasvõi mõni kadunud mälestusese valmistab pikka aega hingevalu, rääkimata segipaisatud elamisest ja ukse parandamiseks tehtud kuludest.
 
  Mis on turvaline ja mis pole? Kõige lihtsamalt arusaadav kirjeldus sellest, milline on turvaline lukk, on korteri kindlustuslepingus. Need lukud, mida kindlustus tunnistab korteri või maja välisuste ees turvaliseks, on ka piisavalt kindlad, et ise ennast turvaliselt tunda. Lukumüüjad teavad täpselt, milline on turvalukk ja milline tubadevaheline või töökoha siselukustuseks mõeldud käigulukk.
 
Kõige veidram vaatepilt, mida oma praktikas nägin, oli kahe turvalukuga kindlustatud tänavapoolne majauks ja siseõues tavalise käiguluku südamikuga täisklaasist verandauks, mille avamiseks vargal kuluks ainult minuti jagu aega.
Suli otsib ikka kõige nõrgema koha. Ei maksa kunagi arvata, et vargus on juhuslik nähtus, eramaja iseendast on juba piisav põhjus üle vaadata, kas sealt pole midagi kergelt kätte saada.
 
Suurim probleem linnakorterites ongi nõukogudeaegsed lukud korteriuste ees, eriti vana Vasara lukk ja Valgevene väljumisel nupust lukkuvajutatav lukk. Mõlematel on südamikud alumiiniumist ja ülikergesti avatavad. Just need kaks lukutüüpi kutsuvad külla narkomaane ja pisisulisid kiire ja lihtsa saagi järele.
 
Maailmas on moodi läinud lukumuukijate klubid, täiesti legaalsed seltskonnad, kes testivad lukkude muukimiskindlust hobi korras. Nii öelda mitteametlikud kvaliteedikontrollid.
Loon ka siia lingikogu ja toon näiteid meie firmade müügiargumentide kohta, näiteks väide, et turvaline on ainult see lukk, millega on kaasas turvakaart ilma milleta ei saa võtmeid kopeerida.
Väidan, et suli turvakaart ei huvita, kui pole võimalik lukku südamiku kaudu avada, lõhutakse raam ja toas ollakse veel kiiremini. Turvakaardiga lukkude puhul tasub vaadata hinda, mida maksab uue võtme tegemine ja see on üldjuhul kordi kallim tavalistest võtmete hindadest. Tegelikult kinnistab kaardiga võtme müüja endale turgu, sest võtit saab kopeerida ainult tema juures ja nüüd on hind juba laes, näiteks nagu mingi Kaba võti maksab pea 500 krooni, mis viga tasuta paigaldusega südamikke ASSA asemele vahetada. Samas kui allpool lingi taha vaadata, on selle südamiku lahtipuurimine 5 minuti töö.
ASSA Maxi (kaardiga) võtme kopeerimine maksab üldjuhul 150 krooni. Ja väita, et võtmel oleva numbri järgi teeb ükskõik milline kingsepp võtme järgi on järjekordne müügiargument. Number iseendast ei anna võimalust kopeerida, selleks peab küsima ASSA esindusest võtme masinakoodi, seda teha saavad ainult ASSA koostööpartneri ja mitte kingsepad. Et ASSA võtit koodi alusel saada, peab kaasas olema südamik selle peale kirjutatud koodiga, selle järgi saab küsida esindusest võtme tegelikku masinakoodi.
Müüme järjekordselt odavalt printeri ja kasum on kirjutatud tindi vahetusse.
Ainuke vahe on selles, et lõhutud luku kaudu varguse maksab kindlustus kinni , ilma jälge jätmata sisse tulnud seltskonna kahju kindlustus üldjuhul kinni ei maksa.
Alustuseks hea link vene Piiteri soomlaste lukufirma kodulehelt.

 

 

 
Vasara luku lõhkumine

 


 


 
Vasara südamikuga siseukse lukk.
Dekoratiivkate paarikümne sekundiga eemaldatud
Alumiiniumsüdamik
mõne edasi tagasi väänamisega purustatud
Nüüd saab konksuga luku lahti keerata, ukse saab lahti minutiga!
Kui turvaline on Vasara südamik korteri välisuksel?


 
Valgevene nupuga Abloy lõhkumine
 


 
Ilus terve Valgevene nupuga Abloy
Et mitte lõhkuda uut lukku võeti vana südamik
Aega kulus täpselt kolm minutit!
Ja lahti ta ongi see narkomaanide lemmiklukk.


 
Vasara lukku on võimalik asendada uue lukuga, millel on kaasas ka südamikukaitse, mis ei lase südamikku pooleks lõhkuda. Kuid miski ei keela Vana Vasara lukku asendamast Läti ZV45 lukuga mis sobib peaaegu ideaalselt vana luku auku ja ainult veidi nokitsemist on kohandamisel, käigulukuna täitsa sobiv, vajadusel võib lisada lisaluku pikemaks ajaks kodunt lahkumise ajaks sulgemiseks.
Valgevene lukul aga isegi kaks head lahendust: kui pole puitribidega ukse sisse auku töödeldud, saab asendada ASSA odava käiguluku komplektiga. Kui on täpne auk liistude sees, on asemele panna Valgevene eurosüdamikuga lukk, mille südamiku kate kaitseb samuti väljastpoolt lukusüdamikku murdmise eest.
Ja samuti on üheks odavaks lahenduseks üle viie aasta vanune lukk asendada lihtsalt samasuguse lukuga, et mitte maksta lukuabile vana luku purunemisel. Samuti võib turvalukuks lisada suhteliselt  odava ülemise lisaluku, mida nii lihtsalt katki murda ei saa.